%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86

دلیل پرواز پرندگان مهاجر به صورت V شکل کشف شد

همواره این سوال مطرح بوده است که چرا پرندگان مهاجر هنگامی که با هم پرواز می کنند در آسمان شکلی مانند V را ایجاد می کنند.

دانشمندان می دانستند پرواز در الگوی V شکل نمی تواند به صورت تصادفی و بدون دلیل باشد چون پرندگان همیشه برای پروازهای طولانی این الگو را ایجاد می کنند اما موفق به کشف دلیل این امر نشده بودند. اخیرا گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد انگلیس کشف کردند پرندگان با پرواز به این شکل تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

پرواز پرندگان

پرواز پرندگان

به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه آکسفورد، مهاجرت کاری بسیار سخت و طاقت فرساست و تحقیقات پیشین نشان داده است تا ۳۵ درصد از پرنده های جوان ممکن است بر اثر خستگی در طول مهاجرت بمیرند. دانشمندان با مطالعه دقیق پرندگان مهاجر کشف کردند پرواز به صورت V به پرندگان کمک می کند در حین پرواز  ۱۰ تا ۱۴ درصد انرژی کمتری مصرف کنند. دلیل این امر این است که پرندگان به این صورت روی جریان هوایی که پرنده جلویی ایجاد کرده است پرواز می کنند و به انرژی کمتری نیاز دارند. اما پرنده ای که در نوک V یعنی جلوتر از همه پرواز می کند و رهبری سایر اعضای گروه را برعهده دارد کار طاقت فرسایی دارد چون از پرنده دیگری کمک نمی گیرد. چون پرواز در نوک V کار سختی است پرندگان یک گروه به صورت نوبتی و در فواصل زمانی برابر و مشخص پرواز در این نقطه را عهده دار می شوند. این تحقیق نشان داد مهاجرت پرندگان یک کار گروهی بسیار دقیق است که از طریق همکاری منظم و برنامه ریزی شده همه اعضا گروه انجام می شود. این تحقیقات نشان داد پرندگان حتی اگر در گروهی دو تایی در حال مهاجرت باشند یکی کمی جلوتر پرواز می کند و در فواصل مشخص جای خود را تغییر می دهند تا از این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

منبع : نوجوان ها  nojavanha.com

مطالب مرتبط:

    پیشنهاد کتابخانه کودک
    نظرات

    پاسخ دهید