%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86

بیماری هایی که در پی بیماری های دندان می آیند

 به نقل از سرویس علمی جام نیوز به نقل از دکتر سلام، یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید سلامت لثه ها و دندان ها است. این نکته را بدانید که بیماری های دهان و دندان می توانند باعث بروز بیماری های بزرگ تر و حتی مرگ شما شوند.

لثه و بیماری های قلبی

تحقیقات حاکی از آن است که بیماری های دندان و لثه می تواند باعث بروز بیماری های قلبی مختلفی شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که درصد ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند دو برابر بیش تر است. تئوری های خاصی ارائه شده است که می گوید باکتری های دهان وارد رگ های خونی شده و به قلب می رسند از همین نظر می توانند قلب شما را آلوده کنند و مانع از کار کردن درست آن شوند.

بیماری های دندان

بیماری های دندان

دندان و آسیب دیدگی مغز

تحقیقات زیادی در مورد سلامت کلی بدن و بیماری های مغزی صورت گرفته است که طی آن محققان نتایج جالبی نیز به دست آورده اند. در یک تحقیق که بر روی ۱۱۸ پیرمرد بین ۷۵ تا ۹۸ سال صورت گرفت مشخص شد افرادی که دندان های کمتری دارند بیش تر به سمت اخلاقیات جنون آمیز می روند. در این میان همچنین مشخص شد افرادی که در گذشته سلامت دندان ها را جدی نمی گرفته اند بیش تر دچار آلزایمر می شوند.

بیماری دهان و قند خون

بسیاری که دچار دیابت هستند بیش تر از دیگران دچار بیماری های دندان و لثه می شوند و این بدین دلیل است که دیابت به عفونت ها بیش تر پاسخ مثبت می دهد. در تحقیقات مختلف نیز مشخص شده است که بیماری های دندان و دهان باعث می شود تا کنترل کمتری روی قند خون داشته باشید و  شرایط را برای دیابت سخت تر می کند.

تاثیر بیماری های دهان بر تنفس

دانشمندان بسیاری به این نتیجه رسیده اند که بیماری های لثه می تواند باعث بروز اساسی مشکل در سیستم تنفسی شما شود. افرادی که کمتر بهداشت دهانشان را رعایت می کنند بیش تر دچار مشکلات ریوی و تنگی نفس می شوند. یکی از مهم ترین دلایل این امر حرکت باکتری ها به سمت شش است و این باعث می شود تا شما دچار مشکلات حاد ریوی شوید.

بیماری های لثه و باروری

یکی از جدی ترین آسیب هایی که بیماری های لثه می توانند به شما وارد کنند اثرات مخرب بر باروری است. این مشکل بیش تر در خانم ها دیده می شود و طی آن افرادی که بیماری های لثه و دهان دارند بیش تر ممکن است بچه هایی با شرایط خاص را به دنیا بیاورند.

منبع : نوجوان ها  nojavanha.com

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید