88.12.28-1

خواندن کتاب برای کودکان زیر دو سال

سارا کوچولو عاشق کتاب است. مادرش این مساله را می داند؛ چون وقتی که هر شب می نشیند تا برایش داستان بخواند، سارا دستهایش را با هیجان تکان می دهد. صفحه مورد علاقه سارا از کتاب «شب بخیر ماه» تصویر یک گاو است که در حال پریدن روی ماه است. هر وقت که آن را می بیند جیغ و داد می کند و کتاب را می گیرد. وقتی که مادر سارا خواندن داستان را تمام می کند، اجازه میدهد که سارا آن کتاب داستان قطور را در دستانش بگیرد و البته سارا هم بلافاصله آن را در دهانش می کند!سارا فقط شش ماهه است و به خوبی در مسیر تبدیل شدن به یک فرد کتابخوان پیش می رود.

چرا برای کودک نوباوه کتاب بخوانیم؟

شاید صحبت درباره فواید خواندن کتاب برای کودک زیر دو سال برایتان عجیب باشد. شاید بگویید که کتاب خواندن برای کودک نوباوه در حالیکه او نمی فهمد که چه کاری می کنید و آن را به چه خاطر انجام می دهید چه فایده ای دارد؟ ولی آیا قبل از صحبت کردن با فرزندمان آیا منتظر می مانیم تا او به سنی برسد که آنچه می گوییم را بفهمد؟ چون فرزندمان شعر و آواز خواندن بلد نیست، از خیر لالایی خواندن برایش نمی گذریم و قبل از اینکه بتواند حتی یک جغجغه را تکان دهد برایش اسباب بازی می خریم.

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودک نوباوه یک فعالیت مشترک بسیار خوب بین پدر یا مادر و کودک است و همچنین محرکی بسیار مهم برای او می باشد.

خواندن کتاب برای کودکان

خواندن کتاب برای کودکان

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودک زیر دو سال:
• ایجاد رابطه با دیگران را به وی آموزش می دهد.
• او را به شکلی سرگرم کننده در معرض مفاهیمی نظیر داستان، اعداد، حروف، رنگها و شکلها قرار می دهد.
• مهارتهای شنیداری و حافظه و واژگان او را تقویت می کند.
• اطلاعاتی در مورد جهان اطراف به وی می دهد.

جالب است بدانید که وقتی که بچه به سن یک سالگی می رسد، تمامی صداهای ضروری برای صحبت به زبان مادری را آموخته است. هر قدر بیشتر برای فرزندتان قصه بخوانید، او در معرض واژگان بیشتری خواهد بود و در آینده بهتر صحبت خواهد نمود. شنیدن واژگان سبب میشود تا شبکه ای قوی در مغز کودک ایجاد شود. تا سن دو سالگی، کودکانی که والدین آنها معمولاً با آنها صحبت می کنند یا برایشان کتاب می خوانند، کلمات بیشتری نسبت به کودکانی که کسی برایشان کتاب نخوانده است می دانند. همچنین کودکانی که در سالهای اولیه اولیه زندگی شان برایشان کتاب خوانده نشده است به احتمال بیشتری خواهند آموخت که در وقت مناسب مطالعه کنند.

در هنگام بلند کتاب خواندن، کودک می شنود که پدر یا مادرش از صداهای پر احساس زیادی استفاده می کند و این خود سبب رشد اجتماعی و احساسی او می شود. همچنین کتاب خواندن برای کودک نوباوه، او را تشویق می کند تا بیشتر ببیند، اشاره کند و لمس کند و سئوال بپرسد و تمامی این موارد سبب رشد اجتماعی و مهارتهای تفکر می گردد. کودک نوباوه با تقلید صداها، تشخیص تصاویر و آموختن لغات، توانایی های زبانی خود را پرورش می دهد.
ولی شاید اصلی ترین دلیل برای بلند کتاب خواندن این باشد که کودک زیر دو سال بین چیزهایی که خیلی دوست دارد (یعنی صدای پدر یا مادر و نزدیکی به او) از یکسو و کتاب از سویی دیگر ارتباط برقرار می کند. زمان گذاشتن برای خواندن کتاب برای فرزندتان نشان می دهد که مطالعه، مهارتی ارزشمند است.

سنین مختلف، سطوح مختلف

کودکان نوباوه با سن بسیار کم شاید نتوانند سر از تصاویر کتاب در بیاورند. ولی روی تصاویر تمرکز می کنند. مخصوصاً روی چهره ها، رنگهای روشن و شکلهای متضاد. برای او لالایی و شعرهای کودکانه بخوانید تا هم علاقمند شود و هم آرام گیرد. نوزاد بین چهار تا شش ماهگی از خود علاقه بیشتری به کتاب نشان می دهد. او کتاب را می قاپد و حتی در دهانش می گذارد و آن را می جود و می اندازد. از کتابهای قطور از جنس وینیل یا کتابهای پارچه ای با رنگهای روشن و متن تکرار شونده یا شعر استفاده نید.

بین شش تا دوازده ماهگی، کودک میتواند تصاویر اشیاء را بفهمد و احتمال دارد که برخی از تصاویر یا صفحات یا حتی کل داستان را بفهمد. وقتی برایش بلند کتاب می خوانید، با گرفتن کتاب و سر و صدا کردن پاسخ می دهد و تا دوازده ماهگی قادر خواهد بود کتاب را ورق زده (البته با کمی کمک از جانب شما)، با دست روی کتاب زده و به اشیاء روی صفحه اشاره کرده و صداها را تکرار نماید.

خواندن کتاب برای کودکان نوباوه
چه وقت و کجا برای کودک نوباوه کتاب بخوانیم؟

یک نکته بسیار خوب در مورد بلند کتاب خواندن این است که نیاز به هیچ مهارت یا تجهیزات خاصی ندارد: فقظ شما و کودکتان و چند جلد کتاب. در هر نوبت فقط چند دقیقه بلند کتاب بخوانید ولی این کار را به دفعات انجام دهید. لزومی ندارد که حتماً کتاب را تمام کنید. در مقابل بر صفحاتی تمرکز کنید که شما و کودکتان آنها را دوست دارید.

سعی کنید تا هر روز وقتی را برای کتاب خواندن برای کودک نوباوه تان اختصاص دهید. شاید قبل از چرت زدن یا قبل از وقت خواب مناسب باشد. همچنین علاوه بر لذتی که از در آغوش گرفتن کودک نوباوه تان هر دو شما خوهید داشت، با ایجاد یک برنامه منظم زندگی تان نیز آسان تر خواهد شد. این کار سبب می شود تا کودک نوباوه ارام گشته و الگویی برای فهمیدن اینکه وقت خواب فرا رسیده برایش ایجاد شود.

همچنین خواندن کتاب در زمانهای دیگر روز نیز خوب است. زمانهایی را انتخاب کنید که کودک نوباوه جایش خشک و خودش هم سیر و هشیار است. همچنین خواندن کتاب در مواقعی که منتظر هستیم مفید است. بنابراین در کیف تعویض کهنه بچه، حتماً کتابی قرار دهید تا وقتتات را در اتاق انتظار پزشک یا صف فروشگاه پر کنید.

چند نکته تکمیلی برای بلند خواندن کتاب:

• در آغوش گرفتن کودک نوباوه در هنگامی که برایش کتاب می خوانید سبب می شود تا او احساس امنیت و گرمی و نزدیکی به شما بیابد.
• کتاب را با احساس بخوانید. در جاهایی که مناسب است صدای خود را بالا و پایین ببرید یا برای شخصیتهای مختلف صداهای مختلفی در بیاورید.
• لزومی ندارد دقیقاً متن را برای او بخوانید. گاهی اوقات مکث کنید و سئوالاتی بپرسید یا در مورد عکسها یا متن، نظر خودتان را بگویید (مثلاً: پیشی کجاست؟ پیشی اینجاست! چه پیشی سیاه و با مزه ای!) فرزندتان هنوز نمی تواند پاسخ دهد، ولی این کار شما زمینه ای مناسب برای آن فراهم می کند.
• شعرهای بچگانه بخوانید و صداهای بامزه حیوانات را در آورید و در حالیکه او روی پاهایتان نشسته، زانوهایتان را بالا و پایین ببرید و اینگونه او را آرام تکان دهید و خلاصه هر کاری که نشان دهد که خواندن کتاب کاری دوست داشتنی است را میتوانید انجام دهید.
• کودکان زیر دو سال تکرار را دوست دارند و با تکرار هم یاد میگیرند. بنابراین خواندن چند باره یک کتاب اشکالی ندارد. اگر این کار را می کنید شعر ها را همیشه به یک شکل خاص بخوانید تا در ذهن کودک بهتر جای گیرد.
• هر قدر کودک نوباوه بزرگتر می شود، او را تشویق کنید تا کتاب کاغذی یا پلاستیکی یا پارچه ای را لمس کند. ما نمی خواهیم که او را به جویدن کتاب تشویق کنیم. ولی با قرار دادن کتاب در دهانش، او در مورد مزه و جنس کتاب تجربه ای را حس خواهد کرد و خواهد فهمید که کتاب خوردنی نیست!

خواندن کتاب برای کودکان نوباوه
چه کتابی برای کودک زیر دو سال بخوانیم؟

کتاب مناسب برای کودک نوباوه، ساده و دارای متن تکرار شونده و تصاویر واضح است. فرزندتان در اولین ماههای پس از تولد فقط دوست دارد صدای شما را بشنود، بنابراین میتوانید تقریباً هر چیزی بخوانید، مخصوصاً کتابهای شعر یا متن آهنگین. هر قدر کودک نوباوه بیشتر به نگاه کردن به چیزهای مختلف علاقمند میشود، کتابهایی با تصاویر ساده انتخاب کنید.

از وقتی که کودک شروع به قاپیدن چیزهای مختلف می کند، کتابهای از جنس وینیل یا کتابهای پارچه ای با شکلهای روشن و اشکال هندسی و تصویر صورت های مختلف استفاده نمایید. از وقتی که او شروع به واکنش نشان دادن به موارد داخل کتاب نمود، از کتابهایی با قطع بزرگ با تصاویری از بچه ها یا تصاویر اشیاء آشنا مثل اسباب بازی استفاده کنید. وقتی که کودک توانست کارهایی نظیر نشستن در وان حمام یا برداشتن غذا با دست و خوردن آن را آغاز نمود، داستان هایی با موضوع کارهای روزمره مثل وقت خواب یا وقت حما بیابید. وقتی که کودک حرف زدن را آغاز نمود، از کتابهایی استفاده کنید که کودک نوباوه را تشویق به تکرار کلمات کلمات یا اصطلاحات ساده می کند.

کتابهایی که درونشان آیینه وجود دارد یا صفحات آن جنس های مختلفی (نرم، زبر یا برجسته) دارند و کتابهای تاشونده ای که هنگام بازکردن اشکال مختلفی در آن برجسته میشود برای این گروه سنی بسیار مناسب میباشند. او بهتر میتواند کتابهای با قطع بزرگ را ورق بزند و از کتابهای وینیلی و یا پارچه ای در همه جا میتوان استفاده نمود: حتی در حمام. کودکان نوباوه در هر سنی به آلبوم عکس با تصاویر افرادی که می شناسند و دوستشان دارند علاقه زیادی دارند. و نکته دیگر اینکه هر کودک نوباوه ای می بایست مجموعه ای از اشعار کودکانه داشته باشد.

یکی از بهترین راه ها برای اینکه مطمئن شوید که فرزند کم سن و سال شما در آینده یک فرد با مطالعه خواهد شد این است که در همه جای خانه کتاب داشته باشید. وقتی که کودک آنقدر رشد کرد تا بتواند چهار دست و پا به سمت سبد اسباب بازی هایش برود، میتوانید چند کتاب را هم در سبد اسباب بازی هایش قرار دهید.

علاوه بر کتابهایی که دارید، می توانید چند کتاب هم از کتابخانه به امانت بگیرید. بعضی از کتابخانه ها زمانهای خاصی برای قصه خوانی برای کودکان نوباوه دارند. فراموش نکنید که در آن موقع هم خودتان چیزی مطالعه کنید. بطور کلی وقتی برای خودتان مطالعه می کنید می توانید الگویی برای فرزندتان باری مطالعه کردن باشید.

منبع :کودک و نوزاد

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید