قلک مقوایی بسازیم

دسته: آموزش و کودک , ساخت کاردستی

تاریخ انتشار: ۹۴/۱۲/۰۴   بدون نظر    

قلک مقوایی

قلک مقوایی بسازیم

در این جا قصد دارم تا ساخت یک قلک کوچک با مقوا را به شما نشان دهم. این قلک همان طور که از شکل مشخص است با وسایل اندکی ساخته شده است. البته من این مدل ساده را ترجیح دادم اما شما می توانید به هر گونه ای که مایل باشید با خلاقیت خودتان ان را تزیین نمایید. شاید بخواهید آن را به کودکی هدیه دهید، در این صورت می توانید با طرح های زیبای کودکانه روی آن را رنگ آمیزی نمایید. همچنین می توانید از اشکال دیگری مانند مخروط و استوانه ای استفاده نمایید.

قلک مقوایی

قلک مقوایی

من این قلک را به این منظور ساختم چون می خواستم با مواد مفید یک چیز مفید بسازم. ایده ی ساخت این قلک مقوایی زمانی که من در این فکر بودم که از چه چیزی می توانم برای ساخت آن استفاده کنم… به ذهنم رسید. خوب آسان و ساده! همه ی ما در خانه های خود مقداری مقوا، بند کفش یا هر بند بلند و رنگی و کش داریم. سعی کنید از مقوایی صاف و تمیز استفاده کنید. مراحل ساخت بسیار ساده هستد پس نگران هیچ چیز نباشید. من می توانم حتی در چند جمله همه چیز را خلاصه وار بگویم: شکل گسترده ی ساخت مکعب را روی مقوا بکشید و با قیچی آن را در بیاورید. سوراخ هایی را دور تا دور مکعب ایجاد کنید و مانند بند کفش آن را با بند مورد نظر به هم بدوزید (البته با دست) و سپس برای بستن آن از تکه ای کش معمولی استفاده نمایید.

مواردی که لازم دارید به شرح زیر است :

  • کارتون مقوایی (حدود ۲۱*۳۰ سانتی متر)
  • ۱ تا ۲ متر طناب رنگی
  • ۲۰ سانتی متر کش
  • موارد دیگری که در شکل مشاهده می کنید.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

ابتدا شکل گسترده ی مکعب را پیدا کرده و روی مقوا در بیاورید.

قلک مقوایی

قلک مقوایی

سپس خط تا ها را ایجاد نمایید تا کمی شکل مکعب پدید آید. و به وسیله ی میخی تیز سوراخ هایی منظم و به تعدادی که مایل هستید سوراخ هایی را ایجاد نمایید تا بتوانیم طناب را از درونش عبور دهیم.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

همان طور که مشاهده می کنید من جای سکه انداختن را با کاتر در آورده ام و به این ترتیب که ابتدا با دو سوراخ روی مکعب ایجاد کردم و پس از آن با کاتر آن را در آوردم. شکل کامل نیز در بالا قرار دارد.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

حال با طناب سوراخ ها را به هم می بندیم. در این جا به دلیل درک آسان تر از تصاویر استفاده کرده ام.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

آنقدر این کار را انجام می دهیم تا تمامی سوراخ ها را با طناب به هم ببندیم و مکعب بسته شود. برای این کار نیز می توانید از روش های دیگر مثل بند کفش آزمایش کنید.

قلک مقوایی

قلک مقوایی

قلک مقوایی

قلک مقوایی

قلک مقوایی

قلک مقوایی

برای بستن آن یک سر تکه کش را به بندی که در داخل قلک است گره بزنید و سر دیگر را به سوراخی که روی لبه ی اخری قرار دارد ببندید. به شکل دقت کنید.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

حال دیگر قلک شما آماده است. امیدوارم از این کاردستی خوشتان آمده باشد.
قلک مقوایی

قلک مقوایی

حالا شما یک قلک زیبا دارین که میتوانید حتی برای هدیه به دیگران آن تزئین کنید.
منبع : تبیان
پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید