Gallery120_01_635416768525441199

آموزش ساخت درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

می خوایم با استفاده از خواص چند تا ماده + مقوا یک درخت بلوری درست کنیم.

وسایل مورد نیاز

احتمالا سخت ترین مرحله جمع کردن وسایل مورد نیاز است. برای پرورش درخت کریستالی وسایل زیر رو لازم دارید:

پودر رخت شویی ( اینجا از مارک mrs stewarts استفاده شده!! )

نمک خوراکی

آمونیاک خانگی (نوع بدون صابون)

مقوا ( صاف و بدون چین)

کاسه

آب

قاشق اندازه گیری

رنگ خوراکی (هر رنگی که دوست داشتین)

پیدا کردن پور رخت شویی سخت ترین قسمته اما توی قسمت شوینده های خیلی از خواروبار فروشی ها پیدا میشه و آمونیاک هم می تونید همونجا پیدا کنید.

مقوایی که اینجا استفاده کردم مقواییه که برای بسته بندی پیراهن جدیدم استفاده شده بود، یا میتونید از جلد یک دفتر استفاده کنید یا جعبه شیرینی . مهم اینه که خیلی نازک نباشه و نوشته هم نداشته باشه و البته چین چین یا راه راه نباشه.

بسته به دمای محیط شما استفاده از آمونیاک اختیاریه ، اما سرعت رشد کریستال رو بیشتر میکنه. با آمونیاک درختی که اینجا دیدین تو یک ساعت شروع به رشد میکنه اما بدون آمونیاک ممکنه دو روز طول بکشه.

مرحله ۱ – بریدن مقوا به شکل درخت برای محل رشد کریستالها

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

شکل ها رو دنبال کنید و درختی شبیه به درخت کاج و به همین صورتی که اینجا در آوردم درست کنین. بعد از اینکه شکل درخت رو بریدید یک شیار در قسمت بالای یکی از درختها و یکی هم در پایین درخت دوم ایجاد کنید که به اینصورت میتونید دو درخت رو به هم بچسبونید (تصویرها رو ببینید). مطمئن بشید که درخت شما میتونه روی سطح صاف بایستد.

مرحله ۲ – رنگ کردن درخت

درخت بلوری

درخت بلوری

اگر دوست داشته باشید میتونید با استفاده از چند قطره از رنگ خوراکی شاخه های درخت رو رنگ کنید. مقوا  رنگ خوراکی رو جذب میکنه.

مرحله ۳ – اضافه کردن محلول جادویی

درخت بلوری

درخت بلوری

برای درست کردن محلول جادویی این مواد رو با هم قاطی کنید :

۱ قاشق غذاخوری آب

۱ قاشق غذاخوری نمک

۱ قاشق غذاخوری پودر رخت شویی

½ قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی

من همه ی این مواد رو داخل یک بطری کوچک گذاشتم تا بتونم با تکان دادن اونها رو با هم مخلوط کنم. بازهم میگم که آمونیاک اختیاریه اما پیشنهاد میکنم ازش استفاده کنید.

جایی رو پیدا کنید که بتونید جادو رو اونجا تماشا کنید، درخت طی چند روز رشد میکنه. درخت رو داخل کاسه بگذارید و محلول رو هم به کاسه اضافه کنید.

مرحله ۴ – انتظار

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

 

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

درخت بلوری

صبر کنید ،

کمی بیشتر صبر کنید  کم کم اولین علائم رشد درخت رو میبینید. بعد از گذشت حدودا ۱۲ ساعت درخت بسیار خوب رشد میکنه همونطوری که در تصاویر میبینید. اگر میخواید که درخت شما بازهم رشد کنه محلول آب و نمک بیشتری رو به کاسه اضافه کنید.

مرحله ۵ – چه اتفاقی میافتد؟

درخت بلوری

درخت بلوری

محلول نمک از طریق عمل مویینگی از مقوا بالا می رود. آب از سطح درخت تبخیر شده و نمک متبلور میشه.  پودر رخت شویی Mr Stewarts یک ماده کلوئیدیه – ذرات ریزی که توی آب معلق هستند ، مثل ذرات که توی گوی های برفی وجود داره اما خیلی خیلی ریزتر – این ذرات کوچک به نمک کمک میکنند که سریعتر متبلور بشه. و آمونیاک سرعت تبخیر رو بالا میبره که باعث رشد سریعتر بلورها میشه.

 

منبع : کاردستی kardasti.net

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید