Gallery120_61_635457115201457965

مونوگرام با هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

تازگی ها از کارهای یولیا برودسکایا که هنرمند کوئیلینگ کاغذیه الهام گرفتم و تصمیم گرفتم که چند تا مونوگرام با هنر کوئیلینگ بسازم. نخواستم پولم رو صرف خرید کاغذ مخصوص کوئیلینگ کنم (البته راستش رو بگم هیچ مغازه ای این نزدیکیها نبود که کاغذ و یا ابزار کوئیلینگ رو داشته باشه!) به همین خاطر فقط ۱۰ تا مقوای رنگی با رنگهای مختلف تهیه کردم و اونها رو به نوارهای هم اندازه بریدم. من چند تا تصویر از کارهای یولیا رو داشتم و سعی کردم اشکال موجدار شبیه اون کارها رو بسازم که البته بیشتر شبیه خط خطی کردن شد. بعد از کمی تمرین کردن یاد گرفتم که چطور میشه این موج ها رو درست کرد.

وسایل لازم:

  • خلال دندان گرد، حدودا ۱۲ تا رو لازم داشتم.
  • ۱۰ برگه مقوای رنگی (خیلی ضخیم نباشه)
  • کاتر، خط کش و یا قیچی
  • چسب (چسبی که اینجا استفاده شده چسب elmer هست ولی شما میتونید از چسب کاغذ، یا چسب قطره ای هم استفاده کنید).
  • کامپیوتر و چاپگر
  • ۶ – ۷ تا وسیله ی کوچک سنگین! (من از چند تا قوطی رنگ استفاده کردم.
  • کمی صبر و حوصله

مرحله ۱ – کاغذ ها رو ببرید

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

مقواهای رنگی رو به نوارهایی به پهنای ۶یا ۷ میلیمتر ببرید. البته اعتقاد دارم که برای کار کوئیلینگ پهنای نوارها باید ۳ میلیمتر باشه . اما با کاتری که من داشتم نتونستم برشهای کمتر از ۶ میلیمتر انجام بدم. حدودا ۸ و نیم صفحه مقوایی رو برش دادم که با این مقدار کاغذ تونستم فقط ۴ حرف رو درست کنم.

مرحله ۲ – مونوگرام رو طراحی کنید

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

برای این کار کافیه برنامه word یا هر واژه پرداز دیگه ای که دارید رو باز کنید و حروفی که لازم دارید رو توی اون بنویسید. برای حرف M و P از فونت ” Anderson Four Feather Falls” و برای حروف C و R از فونت Times New Roman استفاده کردم. (این فونتها رو بعد از چندین بار گشتن تو انواع فونتها انتخاب کردم). اگر به کامپیوتر هم دسترسی نداشتین میتونین خودتون حروف رو کاغذ بکشین.

کار کوئیلینگ روی حروف C و R بهتر جواب میده چون خود این حروف خطوط سختی دارند که با انحنا ها و موج ها کوئیلینگ خوب تلفیق میشن.

هر حرف رو توی یک صفحه قرار بدید، با اندازه ی بزرگ ، کاملا در وسط، ترجیحا حالت Outline رو برای فونت فعال کنید. اگر رنگ حروف رو هم به خاکستری تغییر بدید بهتره چون ممکنه کمی از خط اصلی خارج بشیم و اگر خط خیلی مشخص باشه کار رو زشت میکنه.

مرحله ۳ – خطوط خارجی حروف رو کامل کنید

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

برای این قسمت باید نوارهای مقوایی رو روی خطوط خارجی حروف بچسبونید. برای اینکار قبل از چسب زدن یکبار بدون چسب امتحان کنید تا خوب دستتون بیاد که چطور بهتره مقواها رو بچسبونید. کاغذ اصلی رو یک سطح صاف قرار بدید و بعد نوارها رو روی خطوط دور حروف بچسبونید. برای دور هر حرف حتمابه چند تا نوار احتیاج خواهید داشت پس اول میتونید این نوارها رو به هم بچسبونید، بعد تو قسمتهایی که لازمه اونها رو تا کنید و روی خط دور حروف قرار بدید.

برای انحناهای بزرگ مثل پشت حرف C به آرومی کاغذ رو از بین انگشتم کشیدم مثل وقتی که با قیچی میخواید روبان رو حالت بدید. برای کامل کردن انحنا ها و یا گوشه سعی کنید نقطه به نقطه پیش برید که راحتتر انجام بشه. اگر که لازم شد موقع تا زدن کاغذ توی گوشه ها میتونید از گیره برای نگهداشتن کاغذ استفاده کنید.

بعد از اینکه تمام انحناها و گوشه های حروف رو کامل کردید و مشکلی نداشت با کمک خلال دندون نوار مقوایی رو به کاغذ بچسبونید. هر بار قسمت کمی رو چسب بزنید و نگه دارید تا خشک بشه و بعد یک قسمت دیگه تا آخر.حدود یک ساعت کاغذ رو بگذارید تا چسب کاملا خشک بشه. برای اینکه موقع خشک شدن کاغذ خم نشه چند تا وسیله ی کوچک سنگین رو میتونید روی گوشه ها اون قرار بدید. عجله نکنید.

مرحله ۴ – حروف رو با موجها و مارپیچ ها پر کنید

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

قسمت جالب کار اینجاست!

برای شروع این قسمت چند تا از نوارها رو به تکه ها ۶ ۷ سانتی متری ببرید. و بعد چند تا از این تکه ها رو انحنا بدید و موجدار کنید. برای اینکار میتونید از ابزار کوئیلینگ استفاده کنید و اگر نداشتید میتونید مثل من از خلال دندان گرد استفاده کنید و نوارها رو با دقت و مرتب به دور خلال دندون محکم بپیچید.

همونطور که قبل گفتم حتی میتونید نوارها رو با انگشتهاتون فرم بدید. بعد با این تکه ها ی موجدار بیاید داخل حروف رو به صورتی که دوست دارید پر کنید. من میخواهستم شبیه کارهای یولیا باشه به خاطر همین سعی کردم شکل قرار گیری نوارها شبیه کارهای ایشون باشه. دقت کنید فعلا چسب نزنید تا اینکه از نحوه ی قرار گیری نوارها مطمئن بشید. همونطور که میبینید توی کارهای من قسمتهای موجدار ، تکه های مارپیچ و منحنی وجود داره.

مرحله ۵ – مارپیچ های بیرونی و اتمام کار

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

هنر کوئیلینگ

من سه چهار تا موج و منحنی بیرون از خطوط حروف هم قرار دادم که تقریبا دنباله ی همون خطوط داخلیه. ساختن این کاردستی برای من خیلی جالب بود امیدوارم برای شما هم همینطور باشه.

منبع : کاردستی kardasti.net

 

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید