%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A74-320x240

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی عبارت است از از دانش ساختن ماشین ها یا برنامه های هوشمند. در واقع

مطالعه ی روش هایی است برای تبدیل کامپیوتر به ماشینی که بتواند اعمال انجام شده توسط انسان را انجام دهد. با توجه به این تعریف می توان گفت که:

  1. از موجود یا ماشین هوشمند، چیزی شبیه انسان است.
  2. ابزار یا ماشینی که قرار است هوشمند باشد و یا به انسان شباهت داشته باشد، کامپیوتر است.
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

تاریخچه هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی به خودی خود علمی کاملاً جوان و نوپاست. بسیاری از صاحبنظران، آغاز شکل گیری هوش مصنوعی را مربوط به سال ۱۹۵۰ میلادی می دانند. یعنی زمانی که «آلن نورینگ» مقاله ای را در خصوص چگونگی ساخت ماشین هوشمند نوشت. «نورینگ» در این مقاله یک روش را برای تشخیص هوشمندی پیشنهاد کرده بود، که بیشتر به یک بازی شبیه بود. در این مقاله عنوان  شده بود که اگر شخصی از پشت یک دیوار یا هر چیز جداکننده ی دیگری، با کامپیوتر مکالمه ی کتبی داشته باشد و نداند که طرف مقابلش انسان نیست و پس از پایان مکالمه نیز متوجه این موضوع نشود، آنگاه می توان کامپیوتر را یک ماشین هوشمند معرفی کرد، زیرا توانسته است در برابر یک انسان به اندازه ی کافی از استدلال و منطق استفاده کند.

هوش مصنوعی در ایران:

پروفسور کارولوکاس (Caro Lucas) دانشمندی ایرانی است که در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی در اصفهان به دنیا آمد و در تهران بزرگ شد. وی که به پدر هوش مصنوعی ایران شهرت یافته است، مدرک مهندسی برق را در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی از دانشکده ی فنی دانشگاه برکلی تهران اخذ و سپس در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی مدرک دکتری را از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت کرد. پروفسور کارولوکاس بنیانگذار و مدیر قطب کنترل و پردازش هوشمند دانشکده ی مهندسی برق دانشگاه تهران است. وی طی سال های ۱۳۴۵ الی ۱۳۶۷ هجری شمسی رئیس دپارتمان ECE دانشگاه تهران بود. پروفسور کارولوکاس در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی توسط فرهنگستان علوم ایران به عنوان چهره ی ماندگار در کشور شناخته و معرفی شد. این دانشمند بزرگ در سال گذشته به دلیل ابتلا به بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.

منبع : نوجوان ها  nojavanha.com

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید