%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%DB%8C

آیا ویتامین ها شما را خواب آلوده می کنند؟

ویتامین ها ترکیباتی هستند که مواد مغذی لازم برای عملکرد مناسب بدن را فراهم می کنند . آنها می توانند بر مواد شیمیایی تاثیرگذار بر چرخه خواب و بیداری در مغز اثر بگذارند . در حالی که تعداد کمی از ویتامین ها می توانند احساس نگرانی ، اضطراب یا خواب آلودگی را ایجاد کنند ، برخی از آنها نیز مسمومیت شما را به دنبال دارند . علایم خواب آلودگی به نوع ویتامین و بالا یا پایین بودن سطح سرم خون شما بستگی دارد .

دانستنیها

دانستنیها

ویتامین های خاصی هستند که به خواب بهتر شما کمک می کنند و به شما احساس خواب آلودگی می دهند تا بتوانید بخوابید . مولتی ویتامین هایی که ترکیبی از کلسیم ، نیاسین ، آهن ، منیزیم ، ویتامین آ و ویتامین ب ۱۲ هستند روی کیفیت خواب شما تاثیر می گذارند . بالا بودن ویتامین آ موجود در خون با احساس خواب آلودگی ، کندی و بی حوصلگی ارتباط دارد . ویتامین ب ۱۲ نیز موجب حفظ چرخه خواب و بیداری می شود . کلسیم زیاد ، بی خوابی را در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی افزایش می دهد . مصرف آهن نیز موجب رفع علایمی چون سندرم پاهای بی قرار شده و خواب شبانه بهتری را به دنبال خواهد داشت . منیزیم نیز در تولید ملاتونین – هورمونی که چرخه خواب را تنظیم می کند – نقش دارد .

دانستنیها

دانستنیها

ب کمپلکس : ممکن است بسیاری از محصولات مولتی ویتامینه ای که پیدا می کنید حاوی ب کمپلکس باشند . بسیاری از ویتامین های این خانواده مواد شیمیایی تاثیرگذار بر خواب در مغز را تنظیم می کنند . ویتامین ب ۳ موجب بهبود خواب عمیق ( مرحله REM ) ، کاهش افسردگی و تعداد دفعاتی که از خواب می پرید می شود . ویتامین ب ۶ در تنظیم سرتونین – هورمون آرام بخشی که به تولید خواب کمک می کند – موثر است . کسانی که کمبود ویتامین ب ۱۲ دارند احساس ضعف و بی حالی می کنند. تقویت این گروه از ویتامین ها موجب افزایش انرژی روزانه شما می شود .

ویتامین د : دریافت ویتامین د به اندازه کافی می تواند موجب بهبود خواب شما شود . این ویتامین عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده ، التهاب را کاهش می دهد و سیستم عصبی عضلانی بدن را بهبود می بخشد . برخی از بیمارانی که به کمبود ویتامین د دچار هستند ، از خستگی رنج می برند و کارشناسان بر این باورند که مصرف این ویتامین موجب رفع خستگی می شود

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید