200px-Gluehlampe_01_KMJ-192x320

آیا می دانید که؟

آیا می دانید  ؟   ۷۸ در صد از هوا را نیتروژن تشکیل می دهد. تنها ۲۱ در صد از هوا اکسیژن است. یک در صد باقیمانده را گازهایی مانند: دی اکسید کربن ، ارگون ، نئون ، هلیوم ، کریپتون ، هیدروژن ، گزنون و ازن تشکیل می دهند.

دانستنیها

دانستنیها

دانستنیها

دانستنیها

آیا می دانید  ؟   آرگون گازی است که در فضای درونی لامپ ها از آن استفاده می شود. نئون در علامت های فلورسنتی به کار می رود. مهتابی های فلورسنت از گاز جیوه پر می شوند.

 آیا می دانید  ؟   کم چگالی ترین ماده در دنیا گاز هیدروژن است.

آیا می دانید  ؟   کوچک ترین ترانزیستور ۵۰ نانومتر عرض دارد. این اندازه ۲۰۰۰/۱ عرض موی انسان است.

دانستنیها

دانستنیها

آیا می دانید  ؟   قطب نما قطب شمال یا جنوب جغرافیایی را نشان نمی دهد بلکه قطب های مغناطیسی را نشان می دهد.

دانستنیها

دانستنیها

آیا می دانید  ؟   ساختار جفتی مارپیچی دی ان ای در سال ۱۹۵۳ توسط جیمز واتسون و فرانسیس کریک کشف شد. طول یک مولکول دی ان ای انسان در حالت باز شده از هم ۱٫۷ متر است.

دانستنیها

دانستنیها

آیا می دانید  ؟   در بیابان ، هنگامی که هوای نزدیک زمین گرمتر از هوای بالای زمین می شود سراب دیده می شود. نور خورشید از جای خنک تر به جای گرم تر می تابد. نور خورشید با سرعت حرکت می کند و به سمت بالا شکسته می شود و تصویر آب را به وجود می آورد.

آیا می دانید  ؟   یک فرگاز الکتریکی یک کیلو وات در ساعت الکتریسته را در مدت ۲۰ دقیقه استفاده می کند. این مقدار انرژی یک تلویزیون را به مدت ۳ ساعت روشن نگه می دارد. این مقدار انرژی برابر با ۱۲ ساعت کار یک لامپ ۱۰۰ وات است و در یک ساعت معمولی در حال کار ، این انرژی به مدت  ۳ ماه باقی می ماند .

منبع : نوجوان ها  nojavanha.com

پیشنهاد کتابخانه کودک
نظرات

پاسخ دهید